Mevcutta kullanılan bir yapının olası bir depremde nasıl bir performans göstereceğinin belirlenmesi son derece hayati bir konudur. Deprem Performans Değerlendirmesi adı verilen bu çalışmanın amacı; incelenen yapının kullanıcılarının can ve mal güvenliği ile ilgili endişelerinin giderilebilmesi ve gerekli önlemlerin kapsam ve maliyetlerinin belirlenmesidir.

Halk arasında “deprem etüdü”, ya da “bina incelemesi” olarak da bilinen “konutlarda deprem performansı değerlendirmesi” konusunda daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yapıya özel yaklaşım ve analiz yöntemleri

Türkiye, nüfusunun %70’i yüksek deprem riski kuşağında yaşayan, sanayisinin %85’i yüksek deprem riski kuşağında bulunan bir deprem ülkesidir. Buradan edindiğimiz tecrübe ile, müşterilerimizin her birinin farklı amaçlarla kullandığı farklı yapı tipleri için bugüne kadar 10’dan fazla ülkede 500’den fazla yapıda deprem performans değerlendirmesi gerçekleştirdik. Kimi zaman bir fabrika yapısı, kimi zaman bir akaryakıt iskelesi, kimi zaman devasa bir sıvı depolama tankı, kimi zaman bir tarihi eser, kimi zamansa bir konut. Tüm bu yapılar, farklı yaklaşım ve farklı analiz teknikleri ile, farklı performans seviyelerine göre analiz gerektiren yapılardır. Bununla birlikte, her yapı tipine göre o konuda uzmanlaşmış mühendislerimiz, müşterilerimizin tam ihtiyacı olan çözümlerle bu değerlendirmeleri gerçekleştirmekteler.

Yaşanan depremlerden öğrenme

Türkiye ve yakın çevresinde yaşanan her depremden sonra mühendislerimiz en geç bir gün içerisinde deprem bölgesine giderek hasarlı binalarda incelemelerde bulunuyor. Bu sayede bir yandan, afet nedeniyle zarar görmüş kişilerin yaralarının sarılmasına bir nebze katkıda bulunup toplumsal bir sorumluluk üstlenirken, diğer yandan da mühendislerimizin kendilerini mesleki anlamda geliştirmelerini sağlıyoruz. Çünkü bir deprem bölgesinde hasarlı yapılardan edinilen tecrübeler, müşterilerimizin karşılaşabileceği olası risklerin giderilmesi için bizlere ışık tutuyor.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.