Eşsiz İstanbul boğazının Rumeli yakasında Karaköy’de 1912 yılında inşa ettirilen tarihi yapının mimarı bilinmemektedir. Galata Rıhtımı’nın üç ana binasından birisi olarak inşa edilmiş olan yapı, uzun yıllar Denizcilik Bankası olarak hizmet vermiştir.

Galataport projesi kapsamında restore edilen Rıhtım Han binasının içinde bulunduğu tarihi dokunun önemli bir bileşeni olması nedeniyle, yapının gerek içinde bulunduğu çevreye olan katkısının devamına, gerekse bu bölgenin İstanbul kent silueti içindeki değerinin devamı ve yükseltilmesine öncelik verilmiştir. Otel işlevi ile restore edilen Rıhtım Han, bu proje kapsamında tek cepheden kullanılan bir yapı olmaktan çıkarak tümü ile kent yaşamına katılacaktır.

Bu bağlamda yapının 1912’de oluşmuş olan gabarisi, kütlesi, dış cephe biçimlenişi dış cephedeki doluluk-boşluklar ile özgün yapı elemanları ve kaplamalar, yapının giriş kapıları tüm unsurları taşıyıcı sistemi, malzemesi ve detayları ile birincil koruma unsuru olarak kabul edilmiştir. Plan strüktüründe, düşey taşıyıcılar, çekirdek ve dış cephenin muhafaza edilmiş, yeni işlevin gerektirdiği oda düzenlemeleri yapılmıştır.

Bu tarihi yapının aslına uygun şekilde korunması için Sismodinamik tarafından uygulama danışmanlığı ve saha süpervizyonu hizmetleri üstlenilmiştir.

İşveren

Siska İnşaat Taahhüt Mimarlık ve Mühendislik A.Ş.

Konum

Karaköy - İstanbul

Hizmetler

Uygulama Danışmanlığı, Saha Süpervizyonu, Tarihi Yapıların Korunması

Sektör

Turizm, Kültür ve Sanat, Ulaşım ve Taşımacılık, İnşaat

Proje Özeti

110 yaşında bir tarihi miras
6,350m²
Türkiye’nin en eski betonarme yapılarından birisi

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.