Eşsiz İstanbul boğazının Rumeli yakasında Karaköy’de 1910 yılında Dersaadet Rıhtım Dok ve Antrepo Şirketi Osmaniyesi tarafından inşa ettirilen tarihi yapının mimarı bilinmemektedir. Dikdörtgen bir plana sahip olan yapı zemin, asma kat ve üç normal kattan meydana gelen beş katlı bir yapıdır.

Galataport projesi kapsamında restore edilen Çinili Han binasının içinde bulunduğu tarihi dokunun önemli bir bileşeni olması nedeniyle, yapının gerek içinde bulunduğu çevreye olan katkısının devamına, gerekse bu bölgenin İstanbul kent silueti içindeki değerinin devamı ve yükseltilmesine öncelik verilmiştir. Otel işlevi ile restore edilmesi planlanan Çinili Han, bu proje kapsamında tek cepheden kullanılan bir yapı olmaktan çıkarak tümü ile kent yaşamına katılacaktır.

Yapının gabarisi, kütlesi, ilk dört katının dış cephe biçimlenişi dış cephedeki doluluk-boşluklar ile özgün yapı elemanları ve çini kaplamaları, yapının giriş kapıları, dış cephenin taşıyıcı sistemi, malzemesi ve detayları ile birincil koruma unsuru olarak kabul edilmiştir. İç mimarinin temel koruma unsurları olarak ise, özgün merdivenlerin bulunduğu çekirdek hacmi ile giriş holleri kabul edilmiştir.

Bu tarihi yapının aslına uygun şekilde korunması için Sismodinamik tarafından uygulama danışmanlığı ve saha süpervizyonu hizmetleri üstlenilmiştir.

İşveren

Siska İnşaat Taahhüt Mimarlık ve Mühendislik A.Ş.

Konum

Karaköy - İstanbul

Hizmetler

Uygulama Danışmanlığı, Saha Süpervizyonu, Tarihi Yapıların Korunması

Sektör

Turizm, Kültür ve Sanat, Ulaşım ve Taşımacılık, İnşaat

Proje Özeti

110 yaşında bir tarihi miras
5,650m²
Türkiye’nin en eski betonarme yapılarından birisi

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.