Enerji, petrol, gaz, kimya, nükleer ve açık deniz endüstrilerinde dünyanın önde gelen müşterilerine entegre borulama çözümleri sağlayan Çimtaş Boru’nun Bursa Serbest Bölgesi’ndeki tesislerinde bulunan yapılarının deprem performans değerlendirmeleri yapılmıştır.
Gemlik’te deprem riskinin çok yüksek olduğu bir bölgede bulunan fabrikanın global pazarda müşterilerine tedarikinin aksamaması için iş kesintisine karşı toleransı olmadığından hem olası bir deprem durumunda, hem de güçlendirme imalatları sırasında fabrikada iş kesintisi yaşanmayacak bir güçlendirme yöntemi seçilmesi gerekmiştir.
İş kesintisinin asgari düzeye indirilmesi ve yapının deprem sonrası kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla yapıya sismik sönümleyiciler (damperler) eklenmiştir. Bu sayede deprem yüklerinin kontrollü olarak sönümlenmesiyle yapısal elemanlardaki olası hasarların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanmıştır.
Tesisteki yapılardan, 2,500m² inşaat alanına sahip prefabrik betonarme üretim binasının sismik damperlerle güçlendirilmesi sırasında hiçbir iş kesintisi yaşanmamış ve tesis içerisindeki çelik boru üretimi işleri devam etmiştir. Güçlendirme tasarımı 2016 yılında tarafımızca yapılan binada, toplam 21 adet sismik damper kullanılmıştır. Deprem yönetmeliğinin 2018 yılında değişmesi nedeniyle 2020 yılında yeni yönetmeliğe (TBDY-2018) göre de performans değerlendirmesi yapılan bina “Sınırlı Hasar (Hemen Kullanım)“ performans seviyesinin sağlandığı teyit edilmiştir.

İşveren

Çimtaş Boru İmlt. Tic. Ltd. Şti.

Konum

Gemlik - Bursa

Hizmetler

Deprem Performans Değerlendirmesi, Yenilikçi Yöntemlerle Güçlendirme Tasarımı ve Saha Süpervizyonu

Sektör

Sanayi, İnşaat

Proje Özeti

6 farklı üretim binası
10,000m² toplam kapalı alan
0 İş Kesintisi ile Güçlendirme
21 Adet Sismik Damper

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.