Sismik İzolatörler, her yapının bulunduğu bölgenin depremselliği, zemin durumu ve üstyapının taşıyıcı sistem özelliklerine göre tasarlanan terzi işi elemanlardır. Bu nedenle her yapı için izolatör maliyetleri farklı mertebelerde olmaktadır.

Sismik izolatör sisteminin maliyetini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta bu sistemin uzun vadede sağlayacağı faydanın hesaba katılmasıdır. Sismik izolatörler ilk inşaat maliyetlerini küçük bir miktar artırsa da yapıyı ve içindekileri deprem anında hasar almadan koruyacak bir sistem için ihmal edilebilecek küçük ilave maliyetlerdir. İşleyen bir endüstri tesisinin deprem nedeniyle üretimine ara vermesi, makinelerinin zarar görmesi; ya da bir veri merkezinde veri kabinlerinin devrilip içindeki verinin kaybolması; ya da bir konut yapısının tekrar kullanılamayacak (deprem sonrası yeniden inşasını gerektirecek) hale gelmesinin maliyetlerinin yanında, ilk inşaat maliyetlerindeki küçük artışlar çok ihmal edilebilir düzeyde kalmaktadır.

 

Sismik İzolasyonlu yapıların satış ve kira değerlerinin yüksek, sigorta maliyetlerinin düşük olması, ayrıca sismik izolasyonlu yapıların son kullanıcılar tarafından daha tercih edilir olması da, yatırımcılar için sismik izolasyon sisteminin ilk yatırım maliyetinin geri dönüşünün çok çabuk sağlanacağı anlamına gelmektedir.

Bilgi Bankası

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.