Yapılardaki deprem hasarını azaltmanın en etkili yollarından birisi de enerji sönümleme sistemleridir. Enerji sönümleme sistemleri, arabalardaki şok emici amortisörlerle aynı prensibe dayalı olarak çalışır. Deprem enerjisinin yapısal elemanlarda oluşacak hasarlarla değil, enerji sönümleyici cihazlar (sismik damperler) tarafından sönümlenmesini sağlar.

Sismik damperler, deprem etkilerinin yanında rüzgâr ya da makine titreşimi gibi sürekli olarak maruz kalınan yükleri de sönümleyerek bina kullanıcıları için üst düzey konfor sağlar.

L’Aquila Mühendislik Fakültesi Binası 

Geleneksel yöntemlerle inşa edilmiş bir yapının hareketi, taşıyıcı elemanların alacağı hasar ile sönümlenirken; sismik damperli yapılarda enerji damper sistemi tarafından sönümlenmekte ve üst yapıda hasarların oluşması bu sayede önlenmektedir.

Yukarıdaki videoda sol taraftaki maket sismik damperli bir yapının, sağ taraftaki maket ise geleneksel bir yapının deprem sırasındaki davranışını temsil etmektedir. Sismik damperlerin deprem titreşimlerini ve yapıdaki hareketi ne kadar azalttığı maketlerin üzerindeki sıvıların çalkalanmasından takip edilebilir.

Bilgi Bankası

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.