Mustafa Görkem Yıldız

2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan M. Görkem Yıldız, ardından 2008-2010 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde deprem mühendisliği eğitimi almıştır.

13 yıllık tasarım tecrübesi boyunca, dünyanın önde gelen deprem mühendisliği firmalarında tasarım mühendisi, kıdemli tasarım mühendisi ve proje koordinatörü olarak görev yapmıştır. Türkiye’nin yanı sıra, Japonya, Almanya, Fransa, Romanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Fas, Ermenistan, Makedonya, Arnavutluk, Suudi Arabistan ve Pakistan’da irili ufaklı 100’ü aşkın projede çeşitli görevler üstlenmiştir. Bu kapsamda çok sayıda endüstriyel tesisin, fabrika yapısının ve bina türü konut/ofis yapılarının (çelik, betonarme, vb.) projelerinde tasarımcı, danışman ve baş mühendis olarak çalışmıştır.

Özellikle yüksek performanslı deprem mühendisliği ve yapı mühendisliği konularında uzmanlaşmıştır. Türkiye’de son 10 yılda kullanımı yaygınlaşan ileri teknoloji sismik izolasyon sistemine sahip hastane ve ofis yapılarının tasarımında yer almıştır. Bunun yanında, mevcut yapıların sismik sönümleyicilerle güçlendirilmesi konusunda Türkiye’de inşa edilen ilk örneklerin tasarımını yürütmüştür.

Deniz dibi LNG boru hatlarının sismik rehabilitasyon projesi ve BTC Boru Hattı Ceyhan Terminali’nde mevcut iskelenin kapasite artışı projelerinde proje koordinatörü olarak görev almıştır.

Çalışma yaşamı boyunca, uluslararası firmaların Türkiye ve Avrupa’daki mevcut tesislerinde bulunan yapıların uluslararası yönetmeliklere göre deprem performanslarının belirlenmesi işlerinde de yoğun bir şekilde çalışmıştır.
Deprem Güçlendirme Derneği ve Deprem İzolasyon Derneği’nin yönetim kurulu üyeliğini yürüten M. Görkem Yıldız, aynı zamanda TDMD (Türkiye Deprem Mühendisleri Derneği), IMO (İnşaat Mühendisleri Odası), EERI (Earthquake Engineering Research Institute) ve ASCE (American Society of Civil Engineers) üyesidir.

Görkem Yıldız

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Projelerinizde uzmanlığımızdan faydalanın.